Nasıl bir On seçmek için net satış öğretim sistemi

Bir online satış eğitim programı bir çalışan teşvik stratejisi çok önemli bir bileşenidir. Bu taktik gerek, çok ilk ve en önemlisi, güzel planlanmış olabilir. Bu iş gerçekten dikkate ve aptly alınmış olmalıdır gibi teşvik stratejisi emelleri kadar düzgün istenen sonuçlar müşteri adayına tespit edilmiştir gerektiğini davranışları ve ölçülebilir karşılık gelen uyumlu bileşenleri ölçülebilir hedeflere bir başarılı geribildirim teknik olarak etkili olduğu bir eğitim sistemi yerleştirilmiş olması gerekir.

Daha önce hakkında konuşurken bir on-line satış eğitim planı seçerken düşünmeyi konulardan biri bu bir etkin geri bildirim programı olması gerekmektedir. Bu tekniği gerçekten yakınlık sağlamanız, işlevi izlemek için basit değinmek ve yardımcı olmalıdır sonraki hedefler her tek çalışan veya koçluk planı katılımcısı için ayarla.

Git uzmanlık iyileştirilmesi ve yardımcı eğitim doğru yönelik öğretim sistemi için öğretim hedeflerine ve Ödülleri ulaşmak içine işgücü güçlendirin.

En fazla esnekliği ve ideal ve eğitim için modülleri açısından birçok olanaklar sunan bir öğretim programı üzerinde karar verin. Bir web üzerinde satış eğitim planı gerçekten ek çözümler olurdu bu yüzden diğer e anlayış programlarla gerçekleştirmek yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıca şirketinizin gerek duyduğu göre özelleştirmenize izin gerekir.

Kurmak için basit olan sadece online koçluk uygulamaları yüklemek ve değiştirme göz önünde bulundurun. Bu kullanıcı dostu, gezinmek için kolay ve zahmetsiz kullanmak için şirket kesinlikle herkese olmak gerekir. Bu seni bir BT her çift tıklama gerek olmazdı anlamına gelir.

Ve eğitim, geri bildirim ve ödüller bir platformunuza tümleşikse gerçekten üstündür. Bu sadece yakınlık sağlar ama aynı zamanda tam süreç elbette eylem en son derece genel ve şeffaf oluşturma saymıyorum izlemek kolaylaşır.

Bir eğitim planı bütünsel bir strateji yönünü olmak gerekir. Bu kare içinde bir teşvik tekniği, olmak zorunda olan 1, daha önce hakkında konuşurken hedefleri hizalanmış şirketin hedefleri ile. Teşvik yöntemi ve bununla beraber, eğitim sistemi, gerçekten de, ideal olarak, bir iş kültürünün bir parçası.

Eğitim ve yenilik odaklanmak corporation kültürler diğerlerinden uzun vadeli yapıcı etkileri oluştururken ekstra etkili olma eğilimindedirler. Sağlayıcılar, gerçekte, bir miktar yer mükemmel başarı eğitim kültürünün teşvik, iş “üniversiteler” kurulması veya eylem sırasında İmkanları mastering. Bazı kuruluşlar teklif bile sen düz olmayan eğitim uygulamaları personel Corporation’ın yapmak için ilgili ama potansiyel çalışanların yaklaşımı yaşamlarını zenginleştirmek.

Değerleri yenilik, öte yandan, işçiler, motive tutmak yardımcı olur bir iş kültürü meşgul ve devrimler üreten odaklanmıştır. Cornell Üniversitesi’nin 9 yıllık insan sermaye Derneği Sempozyumu boyunca: sürüş yenilik için geliştirme kez, Marc Chini, General Electric VP kurumsal Craig çabuk, insan kaynakları, panel tartışma, katılımcıların süresi İK Hizmetleri, Aetna kafa paylaşılan ve David Clark, Amerikan Express Başkan Yardımcısı, insan kaynakları ve SR bağlantısı lideri, kurumsal büyüme ve bir yenilik kültürünü destekleyen hakkında konuştuk. Onlar da hakkında konuştuk “biri olarak sürekli iyileştirme yapma” sürücü yenilik için daha fazla işlem sağlayıcı kullanın. Bir net satış talimatı bir ses teşvik tekniği ile güdümlü ve organizasyon istediği göre özelleştirilmiş sistemi, bu tür sürekli anlayış ve iyileştirme çok daha fazla devrimler doğru üreten doğru destekleyebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın